آموزش گیتار کلاسیک.فلامنکو.پاپ

گيتاركلاسيك

گيتاركلاسيك

گیتار کلاسیک ریشه در تکنیک ها و تمریناتی دارد که نوازندگان و آهنگسازان در طی سالیان متمادی رعایت کرده اند و با گذشت زمان ، به آنها وفادار مانده اند ، قطعات مربوط به این سبک ، مشخصا از ارکان ساختاری موسیقی کلاسیک پیروی می کنند.

موسیقی کلاسیک به مطالعه و پژوهش نیاز داشته و شنونده باید از انواع دوره های کلاسیک یعنی رنسانس ، باروک ، کلاسیک ، رمانتیک ، نئو کلاسیک ، مدرن و آوانگارد و فرم های مختلف این موسیقی شناخت داشته باشد و به نوعی نوازندگی در این سبک ، علاوه بر تمرین و کسب تکنیک بالا ، نیازمند مطالعه در زمینه های فوق می باشد. طی کردن دوره های آموزشی منظم و اصولی برای بدست  آوردن مهارت های تکنیکی نوازندگی در این سبک الزامی است .

نوازندگی گیتار کلاسیک به دو قسمت تقسیم می شود:

  1. تکنوازی ( Solo ) ، دونوازی (Duett )، سه نوازی ( Trio ) ، چهارنوازی (Quartet )
  2. كنسرتو (Concerto ) با اركستر

استفاده از متدهای آموزشی نوازندگی گیتار کلاسیک برای کسانی که قصد نواختن گیتار در سایر سبک ها را دارند اغلب ضروری می باشد.

نخستین آهنگسازان گیتار ، موسیقیدانهای سبک کلاسیک بودند که پایه ریزان این سبک از موسیقی برای ساز گیتار شناخته می شوند. شاید اشاره ای به تاریخچه ی این سبک و آهنگسازان و نوازندگان تاثیرگذار آن خالی از لطف نباشد.

اواخر قرن 18 و آغاز قرن 19 را می توان دوران تحول ساز گیتار نامید. تحولاتی همچون تبدیل گیتار از پنج سیم به شش سیم ، سیم های جفت به تک سیم ، کوک جدید و همچنین شیوه های جدید در ساخت ساز. دوران شکوفایی گیتار کلاسیک را می توان سده ی 19 نامید که مرهون شخصیت هایی همچون : فرناندو سور ، مائورو جولیانی ، دایونیسیو آگوادو ، فرناندو کارولی و فرانسیسکو تارگا بوده است.

 

منبع : ماهنامه ی هنر موسیقی

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم شهریور 1386ساعت 1:46  توسط ابراهیم   | 

سبک فلامنکو

شرح مختصری از تاریخچه و شاخصه های سبک فلامنکو

موسیقی فلامنکو، موسیقی است با قدمت 150 ساله ، طبق آنچه در تاریخ ثبت شده است. ولی احتمالا قدمت آن بیش از این ها است. این موسیقی متعلق به مردمان منطقه ای در کشور اسپانیا به نام « آند لس » است که روزگاری ملیت هایی چون عرب ها ، مراکشی ها، یونانی ها ، یهودی ها و البته اسپانیایی ها در کنار یکدیگر در آن زندگی می کرده اند. بنابراین می توان گفت که این موسیقی ، متاثر از موسیقی تمام این مردمان بوده است . در واقع بنیاد موسیقی فلامنکو ، برداشت آزاد مردم این ناحیه از موسیقی تمام آن اقوام مختلف است.البته کولی ها هم در این موسیقی تاثیر گذار بوده اند و عده ای بر این عقیده اند که این قوم ، بیشتر در شکل گیری الگوهای ریتمیک خاص موسیقی فلامنکو نقش داشته اند.

موسیقی فلامنکو در ابتدا فقط  شامل فرم های آوازی و رقص بوده که آواز آن از آن جهت که از حنجره اجرا می شود( نه از دیافراگم ) ، شباهت زیادی به آواز ایرانی دارد. در ابتدا، گیتار تنها نقش همراهی کننده ی آواز و رقص را داشته و بعد ها پس از ظهور « رامون مونتوی » هنر تکنوازی گیتار فلامنکو پایه گذاری شد. با توجه به اینکه این شخص اصولا فرد آگاهی بوده و با موسیقیدان های کلاسیک نشست و برخاست داشته، توانایی قرار دادن تکنوازی گیتار فلامنکو در کنار آواز را داشته است. به طوری که امروزه با پیشرفت این هنر ، در بسیاری موارد دیده می شود که نقش تکنوازی گیتار در موسیقی فلامنکو نه تنها از آواز کمتر نیست، بلکه در رتبه ی بالاتری قرار گرفته است.

موسیقی فلامنکو در اصل یک موسیقی محلی یا فولکور است که بعد ها با تاثیر گرفتن از موسیقی کلاسیک، جزو لاتین به یکی از رشته های شناخته شده و موثر تبدیل شده است و امروزه دیده می شود در گوشه و کنار دنیا ، گروه های موسیقی مثلا جز، از کارهای فلامنکو در آثار خود استفاده می کنند. موسیقی فلامنکو یک موسیقی دستگاهی است که دارای دستگاه های« ریتمیک» و « بدون ریتم » است که غالبا در مد « فریژن » اجرا می شوند . البته به وفور از مدولاسیون و آلتراسیون در آن استفاده می شود ، ولی پایه ی هارمونیک این موسیقی ، بر مد فریژن استواراست.

یک مشخصه ی این موسیقی ، وجود الگوهای ریتمیک خاص است. مثلا الگوهای 12 ضربی که در طول چند میزان متوالی ، معرف دستگاه مشخصی خواهد بود و تنها کسر میزان ، ریتم قطعه را مشخص نمی کند. این الگوی 12 ضربی با سرعت های مختلف در دستگاه های مختلف اجرا می شود . فاکتورهای مختلفی وجود دارند که علاوه بر آنچه که گفته شد، تفاوت های دستگاه های موسیقی فلامنکو را مشخص می کنند. مثلا پوزیسیون های مختلف اجرای دو قطعه بر روی گیتار حتی با هارمونی های مشابه.

ارکستراسیون فلامنکو ، اغلب شامل سازهای کوبه ای ( پرکاشن) است که مهمترین آنها سازی است به نام

 « کاخون »   که از آمریکای جنوبی وارد این موسیقی شده است و امروزه از لحاظ آکوستیک(؟) دارای صدای خوبی است و دیگری ضربات کف دست یا همان « پالماس » که با دو نوع صدای زیر و بم توسط همراهی کننده ها اجرا می شود. از جمله سازهای کوبه ای دیگر ، سازی است به نام « کاستانت » که بیشتر در خود اسپانیا استفاده می شود. وظیفه ی سازهای کوبه ای در موسیقی فلامنکو ، خفظ پایه ی الگوی ریتمیک خاص هر دستگاه در طول قطعه است. در واقع نقش این گونه سازها در سبک فلامنکو به اندازه ی مثلا موسیقی راک پررنگ نیست. پایه ی ارکستراسیون فلامنکو یعنی گیتار ، می تواند به صورت تکنوازی یا همراهی آواز یا رقص و با همراهی پرکاشن( هریک از سازهای گروه کوبه ای یا ترکیبی از آنها ) نواخته شود. اصولا مجموعه تمام مشخصه های ذکر شده ، معرف فرهنگ خاص مردمان آندلس اسپانیا است.

منبع: ماهنامه ی هنر موسیقی

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم شهریور 1386ساعت 1:44  توسط ابراهیم   | 

سبک پاپ

سبک پاپ

شاید نتوان سبک مشخصی را در نوازندگی گیتار ، پاپ نامید. اما آنچه بیش از همه ی سبک ها توسط مردم شنیده می شود ، موسیقی پاپ است و گیتار یکی از سازهای مورد علاقه ی شنوندگان این موسیقی است. در واقع یک نوازنده ی گیتار که در هریک از سبک های مورد بحث قبلی فعالیت کرده باشد ، می تواند بایک گروه پاپ همکاری نموده و قطعات پاپ را اجرا نماید . چرا که تکنیک نوازندگی و یا آهنگسازی مختص سبک پاپ وجود ندارد وتکنیک ها ، بسته به مهارت و سلیقه ی نوازنده یا آهنگساز از سبک های دیگر وارد موسیقی گیتار پاپ می شوند ، آن هم در فرمت های ساده تر و قابل هضم تر برای شنونده ی عادی.

البته این بدان معنی نیست که نوازنده ی گیتار سبک پاپ ، نمی تواند نوازنده ی ماهر و قابل قبولی باشد. بسیاری از نوازندگان و آهنگسازان این سبک ، با داشتن تجربه های قبلی از فعالیت درسبک های متنوع در سطح قابل توجهی قرار دارند. در واقع موسیقی پاپ و نوازندگی گیتار در این سبک ، چندان هم سطحی و ساده نیست و این موضوع ارتباط مستقیم با سطح درک موسیقیدان و شنوندگان آن موسیقی از تکنیک موسیقی دارد.

در کلامی خلاصه می توان گفت که سبک گیتار پاپ ، کلکسیونی از تکنیک ها و موسیقی سبک های مختلف در قالبی ساده شده است. ولی استاندارد خاصی برای تعیین سطح نوازندگی در این سبک نمی توان تعیین کرد . از نوازندگان چیره دست این سبک در موسیقی پاپ ایرانی می توان ازآرمیک و بابک امینی نام برد که هر یک از این نوازندگان خود نوازندگانی برجسته در سبک هایی همچون جز و فلامنکو بوده اند که با توجه به مهارت بالا توانسته اند در عرصه ی موسیقی پاپ بسیار قدرتمند ظاهر شوند.

منبع : ماهنامه ی هنر موسیقی

 

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم شهریور 1386ساعت 1:40  توسط ابراهیم   | 

آرميک

نام آرميک برای همه نوازندگان گيتار و بسياري از مردم آشناست چه آن زمان که نوای گيتار او روح بخش و غنای آثار خوانندگانی چون شهيار قنبری بود و چه زمانی که همه دنيا او را بعنوان گيتاريستی مطرح با سبکی مخصوص به او شناختند.

آثار او بارها در صدر برترين ها قرار گرفته و جزو پرفروشترين ها نيز بحساب می آيد. سبک آرميک را عده ای فلامنکو مينامند که شايد چندان هم دور نباشد چون علاقه او به موسيقی فلامنکو امريست انکار ناپذير اما بايد دانست او و سبکش شمه ای از موسيقی فلامنکو - جز - و حتی موسيقی ايرانيست بنوعی تلفيقی از سبکهای مختلف که Nuevo Flamenco مينامند چرا رنگ و حس موسيقی فلامنکو
بيشتر در آن نمايان استز

علاقه آرمیک به موسیقی از کودکی آغاز شد. در هفت سالگی او چنان شیفته یک گیتار کلاسیک شد که ساعت مچی خود را برای آن به گرو گذاشت.او گیتار را در زیرزمین خانه- جایی که پنهان از خانواده تمرین می کرد- مخفی نمود. زمانی که مادرش از جریان مطلع شد او استعداد شگرفی در موسیقی نشان می داد، بنا بر این خانواده اش تأمین مخارج او را به عهده گرفت.او در حالی که مصمم به تکمیل نمودن آموزش رسمی خود در زمان تعیین شده بود، یک دوره آموزشی فشرده را طی دو سال گذراند.

در 12 سالگی به آهنگسازي ميپرداخت و سبک جاز را بصورت حرفه ای آغاز کرده برای حدود 10 سال آن را ادامه داد. در طول این مدت او یکی دیگر از علایق خود یعنی فلامنکو را پرورش داد. علاقه مادم العمر آرمیک به گیتار فلامنکو در اولین دیدار او از اسپانیا آغاز شد. او اغلب برای همراهی و آموختن از موسیقیدانهای مختلف سبکهای کلاسیک و فلامنکو به اسپانیا سفر می کرد:

“وقتی برای اولين بار يک گيتار فلامنکو را لمس کردم ، دريافتم که اين توانايی را دارم که بوسيله سازم حرف بزنم”

با شروع کار تکنوازی در سال 1994 او از پیشینه جاز و علاقه اش به فلامنکو برای ایجاد تغییراتی اساسی در پدید آوردن سبک جدیدی از فلامنکو استفاده کرد. در طول این سالها او بعنوان یک موسیقیدان، تقدیر و تحسین بسیاری را برای احساسات عمیق و مهارتهای موسیقیایی خارق العاده اش کسب نموده است. قطعات و اجراهای ازشمند او محدوده کاملی از ملودیهای محلی اسپانیایی را پوشش می دهد که در طی این سالهای سازنده از تعادل ظریفی که بین سبکهای فلامنکو و کلاسیک ایجاد کرده تا سبک لاتین و جازی که شنوندگان را امروزه در موسیقی او تحت تأ ثیر قرار می دهد پیشرفت محسوسی داشته است.

قرار گرفتن آلبوم پیشین او درصدر بیلبورد جهانی و نمودارهای موسیقی دوره جدید و نیز یک فروش عالی در استرالیا دلیل قاطعی است مبنی بر پذیرش او عنوان هنرمندی که به تنهایی با طبقه بندیهای سنتی مقابله می کند. آغاز کار او برای قطعه (bolero) با نام ” گمشده در بهشت” (LOST IN PARADISE) حیطه استعدادهای موسیقیایی او را به عنوان آهنگساز، تنظیم کننده، گیتاریست ونیز تهیه کننده گسترش داد.

“گمشده در بهشت” دور نمای با شکوهی از یک سبک بی همتا را که خود”gypsy jazz“می نامدش به تصویر می کشد که ترکیب شادی ازفاکتورهای کلاسیک rhumba ، cha_cha ،bolero ، jazz و bossa nova می باشد.

با AMOR DE GUITARRA” “این هنرمند الهام گرا بار دیگر نوآوریهای جدیدی را که حاصل عشق او به گیتار است به شنوندگان خود عرضه می کند.در این قطعات که تقریباً شرح حال خود اوست، آرمیک خلأ های موجود را با کمک شور موسیقیایی خویش پر می کند. AMOR DE GUITARRA قطعه ای رومانتیک و عاشقانه است که رشته مهارتهای هنری او را که به زیبایی تمام در پیش قرار می گیرند نشان می دهد.این قطعه یکی از زیباترین آهنگهای عاشقانه آلبوم است که علاقه، احترام و دانش موسیقیایی آرمیک را به روشنی به تصویر می کشد؛ خاطره ای از گردش در جاده عشاق در شبی مهتابی.

ROMANCERO” ” ملودی زیبایی از عشق و صلح است.ترتیب کار او در این قطعه به نحوی است که رفته رفته ملودی را گسترش داده ودر ادامه تنها به جنبه های استعاره ای که در تصور شنوندگان می گنجد اضافه می کند.

در”MIDNIGHT BOLERO” به شنوندگان عشق عرضه می کند.او دراین آهنگ ریتمهای فلامنکو و سازهای زهی را بطرز مبتکرانه ای با واکنشها و بانگهای احساسی ترکیب می کند که با طنین انداختن در بداهه نوازی باعث گرمی دلها می شود.در”FIESTA ” این علاقه به موسیقی با سبک منسجمی از ریتمهایی همه گیر دنبال می شود که تکنوازی او را با ضرباهنگی به یاد ماندنی و الهاماتی درونی متناوباً به وقفه می اندازد.

آرمیک مهارت ویژه ای در ریتمهای فلامنکو دارد و قسمتی از مهمترین دغدغه های خود را در”FOR YOU” به نمایش می گذارد. این قطعه تکنوازی مهارت او را به بهترین نحو نشان می دهد. او با ترکیب بخشهای تکرار شونده تند (RIFF) با لحظاتی آرام موسیقی ای بوجود می آورد که شنیدن آن بسیار لذت بخش است.

AMOR DE GUITARRA“” مطئناً بسیاری را در سراسر دنیا مجذوب خواهد کرد و به شنوندگان فرصتی برای شنیدن زیبا ترین و عاشقانه ترین ملودیهای دنیا خواهد داد.11 قطعه موسیقی نفس گیر و عالی که بنحوی واقعی زنده و شفاف هستند وازاصوات ناب فلامنکو ولاتین جاز تشکیل شده اند که آرمیک با بداهه نوازی با شکوهی با آن مقابله می کند.

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم شهریور 1386ساعت 1:31  توسط ابراهیم   | 

تمرينات تفکيک قدرت دست چپ و راست

تمرينات تفکيک قدرت دست چپ و راست :بارها ديده ميشود که در هنگام اجرای يک قطعه - بخصوص قطعاتی با تعداد زيادی آکورد نوازنده خسته شده(بخصوص نو آموزان ) و يا صدای خوبی از گيتار او به گوش نميرسد و بنوعی چندين نت موجود در گيتار به صدا در نمی آيد دليل اين امر اکثرا فشار بيش از حد بر روی سيمها و يا برعکس فشار ناکافی برای گرفتن آکورها ميباشد


تمرينات تفکيک قدرت و شناخت فشار کافی که بايد بر روی سازتان بياوريد که نوازندگان توجه جدی به آن ندارند نکته قابل توجه که بايد ذکر کرد اين است که شما بتوانيد قدرت و فشار دست چپ خود را بشناسيد - وقتی دست شما ضربه آپوياندويی را محکم اجرا ميکند دست چپ شما نبايد فشار را افزايش دهد و اين يعنی تفکيک عملکرد قدرت دست راست و چپ .. و به همين صورت در گرفتن آکورد های باره دار نيز بايد به اين نکته توجه کرد که نبايد فشاری بيش از حد بر دست وارد نمايد!


در اين مقاله که بدست همکار سايت خانم گلنار محمدی فر ترجمه شده است شما با چند نمونه تمرين برای رعايت فشار کافی بر روی سيمها آشنا ميشود در مقالات آتی روشهای تمرينی مفيد ديگری در اختيار شما عزيزان قرار خواهد گرفت


۱=تمريناتی برای رعايت فشار کافی بر روی سيمها :

قرار دادن انگشتان در جاي صحيح، فشار کافي بر روي سيمها بايد همزمان با رعايت ارزش زماني نت ها باشد.( عدم رعايت اين امر موجب اين ميشود که ارزش زمانی نت رعايت نشده و گاهی صدا به حالت استکاتو به گوش ميرسد)

امروزه اکثر گيتاريست ها به اين حقيقت واقفند که براي ايجاد فشار کافي بر روي سيمها انگشتان نوازنده بايد داراي قدرت مناسبي باشد. و اين کار مستلزم تمرين بسيار است.

پيشنهاد ما: گامهايي که در پوزيسيون سوم، ششم و دهم است را ابتدا به آرامي بنوازيد

توجه: گامهای را بصورت کروماتيک بنوازنيد


( از پوزيسيون پايين به بالا(از سيم ۱ تا ۶ )، تمام نتها به دنبال هم تا حدي که امکانش موجود است) توجه: با قدرت و فشار کافي انگشتان دست چپ بنوازيد. نهايتا اين تمرين بايد شامل آکوردها نيز ميشود

نکته: هنرجو بايد آگاه باشد: هنگامي که آکوردهاي بين 4 نت يا بيشتر را تمرين مي کند تک تک نتهايي که در آکورد نواخته مي شود بايد شنيده شود. اغلب يک يا دو نت آکوردها به دلايلي به وضوح شنيده نمي شوند.


۲=تعدادي از آکوردهاي گيتار احتياج به barre دارند (به حالتي اطلاق مي شود که نوازنده با انگشت اشاره دست( شماره ۱ ) ، تعدادي يا تمام - بصورت نمی باره يا باره کامل -سيم هاي ساز را محکم مي گيرد.)

پيشنهاد: نواختن آکوردها به صورت آرپژ به شما کمک خواهد کرد تا متوجه مشکل شويد و آن را اصلاح کنيد.

اين مرحله احتياج به توجه و دقت کافي دارد. فشار روي دسته ساز و روي تمام سيم ها بايد به يک اندازه باشد و روزانه زمان کوتاهي بايد صرف آکوردهاي barre شود.

تمرين ابتدا از پوزيسيون اول باره گرفته تک تک نت ها را از سيم اول تا سيم ششم وسپس آکورد فاماژور را گرفته و تک تک سيمها را به صدا در اورده بصورتی که تمام صداها به وضوح شنيده شود.

اينک دست چپ را روي پرده بعدي و همان حالت قبلي دوباره هشت بار بنوازيد. اين تمرين را تا پرده ۱۲ ادامه داده و دوباره پرده به پرده به نقطه شروع برگردد. همه انگستان بايد دقيقا در جاي خود يعني نزديک پرده قرار گيرند. با اين تمرين انگشتان مهارت حرکت روي پوزيسيون ها را پيدا مي کنند.


( البته ای نتمرين را ميتوانيد به مرور زمان اجرا نماييد تا فشار بيش از حدی بر دست و انگستان شما وارد نشود )

و پس از اين مرحله تمرينات بايد سرعت بگيرد. چند پيشنهاد براي هنرآموزان مبتدي و نوازندگاني که از صداي ساز خود ناراضي هستند:

-سعي کنيد بيشتر از آنکه تمرينتان حالت ماشيني داشته باشد با فکر باشد. دائما به هدفي که داريد فکر کنيد . نواخته هايتان را مرتبا گوش دهيد.( اجراهای خود را ضبط کنيد )

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم شهریور 1386ساعت 1:18  توسط ابراهیم   | 

آموزش مقدماتی نوازندگی گیتار ( سبک فلامنکو)

آموزش مقدماتی نوازندگی گیتار ( سبک فلامنکو)

( قسمت سوم )

 

 درس دوم ، كتاب آموزش گيتار خوان مارتين ، سولئا دوم ( پيشرفته )

 

دانلود كمپاس


سولئا 2

»» دانلود : ( سولئا دوم ، اجراي كامل قطعه به همراه كمپاس )


توضيح اوليه :

فرق اين سولئا با سولئا (اول)  اضافه شدن تكنيك هاي جديد در فالستا ها ( لگاتو) و تغير در نواختن يامادا ها با حفظ چهارچوب (سولئا اول ) مي باشد

 

يامادا :       »» دانلود : يامادا ( سولئا دوم ) ( شروع قطعه )


استفاده از تكنيك لگاتو و رعايت اصول اين تكنيك :

1-  لگاتو :

 كشيده شدن صداي يك نت بر روي نت بعدي

اين تكنيك در شروع فالستا اول به كار برده مي شود . در انجام دادن اين تكينيك بايد به موارد زير توجه داشته باشيد

در هنگام كوبش و كشش در اجراي اين تكنيك نبايد دچار هيجان و سرعت  شد . توجه داشته باشيد كه اجراي سريع اين تكنيك آن هم براي دفعات آغازين  باعث خستگي مفرط در انگشتان دست مي شود

قدرت تمام انگشتان اجرا كننده اين تكنيك بر روي دسته گيتار بايد در هنگام كوبش و كشش بايد با هم برابر باشد تا صداي مورد نظر از گيتار شنيده شود

 

 فالستا اول :  »» دانلود ( فالستا اول )


استفاده از تكنيك p به همراه لگاتو :

2- رعايت دقيق تكنيك p  :

در اين تكنيك كه با انگشت شصت نواخته مي شود ، مچ دست راست  كمي به سمت بيرون متمايل مي شود و شصت به سمت داخل متمايل مي گردد

نكته :

ضربه اي كه با انگشت شصت به سيم وارد مي شود با يد به شكلي نواخته  شود كه صداي ايجاد شده را گوشت دست به  پشتوانه ناخن دست ايجاد كند

ضربه p  تركيبي از فشار وارد شده با گوشت شصت و در نهايت اصابت ناخن به سيم مي باشد

 


»»
 دانلود
: فالستا دوم

»» دانلود : فالستا سوم ( از كنار )                              »» دانلود : فالستا سوم ( از روبرو )

 

فالستا سوم : استفاده از تكنيك p و i

دراين نوع آرپژ انگشت شصت همانند تكنيك p عمل ميكند و انگشت I به طرف داخل مايل مي شود و با قسمت كناري انگشت ضربه زده مي شود


»» سولئا دوم ( اجراي كمپاس )  »» دانلود

 

استفاده از راسگوادو 6 تايي


در سوئا اول راسگوادو به صورت چهار تايي اجرا شد ( e.a.m.i )  . در سولئا دوم به صورت شش تايي (e.a.m.i.i.i) اجرا مي شود .

اجراي اين راسگوادو در اين دستگاه بسيار تفكيك شده مي باشد و ضربات شما بايد بدون كمك گرفتن از كف دست ، به صورت شلاقي به سمت سيم ها پرتاپ شود


»» سولئا دوم ( اجراي كمپاس آخر )
»» دانلود

 

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم شهریور 1386ساعت 3:2  توسط ابراهیم   | 

آموزش مقدماتی نوازندگی گیتار ( سبک فلامنکو)

آموزش مقدماتی نوازندگی گیتار ( سبک فلامنکو)

( قسمت دوم )

 

 

مطالب قسمت دوم : ( آموزش گیتار خوان مارتین ) ( سولئارس )        

 

1 – تاكيد ها را چگونه متوجه شويم ؟

2 – هنگامي كه كمپاس از سر ضرب شروع نمي شود چگونه با شمارش شروع آن را پيدا كنيم ؟

3- فالستا دوم . درس اول خوان مارتین   ( سولئارس ) (تصویری)

4 – نواختن کامل قطعه همراه با کمپاس ( سولئارس ) (تصویری)

5- فالستا سوم . درس اول خوان مارتین   ( سولئارس ) (تصویری)

6- یامادا آخر . درس اول خوان مارتین    ( سولئارس ) (تصویری)

 

  با مطاله و آگاهی نسبت به قسمت اول ، قسمت دوم را مطالعه نمایید

 

1 – تاكيد ها را چگونه متوجه شويم ؟

در هر كمپاسي كه مي شنويد صداي ضرب هاي قوي و تاكيد ها ، همانگونه كه از تعريفش بر مي آيد از صداهاي ديگر بلند تر شنيده مي شود . اين صداي بلند امكان دارد توسط كاخن ، پالماس و يا هر دو ي آنها ، به گوش برسد


2 – هنگامي كه كمپاس از سر ضرب شروع نمي شود چگونه با شمارش شروع آن را پيدا كنيم ؟

حال امكان دارد در يك زمان كمپاسي در حال پخش و ما بخواهيم با شمارش ضرب آن را پيدا كنيم ؟ در اين حالت را حل مناسب را توضيح مي دهيم

براي سهولت كار در شناخت شمارش كمپاس كافيست كه شمارس كمپاس را به دو بخش تقسيم كنيم

در شش ضرب اول كمپاس صداي تاكيد ها با فاصله زماني بيشتري شنيده مي شود ( هر سه ضرب ) و در شش ضرب دوم فاصله زماني تاكيد ها كمتر ميباشد ( هر دو ضرب يا تك ضرب )

پس در نتيجه بهترين راه براي پيدا كردن ضرب كمپاس قسمت دوم ( شش ضرب دوم ) مي باشد

در كمپاس سنتي در بخش دوم صداي تاكيد ها يك ضرب در ميان شنيده مي شود يعني ضرب هاي 6 ، 8 ، 10

 در كمپاس مدرن در بخش دوم تاكيد ها در ضرب 7 و 8 پشت سر هم و ضرب 10 با يك ضرب فاصله تاكيد مي شود

با اين روش شمارش به سادگي  و به دور از هرگونه پیچیدگی مي توانيد سر ضرب كمپاس را پيدا كرده و نواختن خود را با آن تطبيق دهيد .

 

3- فالستا دوم . درس اول خوان مارتین   ( سولئارس ) (تصویری)     »» دانلود

 

نكات مهم در اجرا :


شيوم نواختن آرپژ صحيح در فلامنكو :

مهمترين نكته در نواختن آرپژ : مچ دست نبايد به بيرون متمايل شود

برای حرکت صحیح مچ دست ، پشت دست باید موازي با صفحه گيتار باشد و انگشتان دست راست نسبت به سيم هاي گيتار حدودا عمود باشند


شيوه حركت انگشتان در نواختن آرپژ :
 

P :  در هنگام آرپژ زدن در فلامنكو انگشت شصت كاملا با پهلو به سيم ضربه ميزند توجه داشته باشيد ضربه وارد شده به سيم توسط گوشت انگشت شصت مي باشد و ناخن از آن پشتيباني مي كند

 

5- فالستا سوم . درس اول خوان مارتین   ( سولئارس ) (تصویری)   »» دانلود
 

نكات مهم :

(
I ، m ، a ) :

درست سوهان زدن ناخن ها 

ناخن هاي دست بايد به صورت كاملا گرد و مسطح ، بدون هر گونه برامدگي سوهان زده شود . دقت كنيد كه تمامي سطوح بر روي ناخن حتا كناره هاي آن به صورت گرد سوهان خورده باشد .

چگونه متوجه بلند بودن ناخن شويم ؟

گيركردن ناخن ها در بين سيم ها يكي از نكاتي است كه مي توان با استناد به آن به بلندي ناخن ها پي برد . البته اين مورد در حالتي درست است كه شما موارد گذشته يعني استيل دست ، سوهان زدن ناخن و با وسط انگشت به سيم ضربه زدن را رعايت كرده باشيد

درست ضربه زدن با انگشتان

ضربه هاي وارد شده با انگشتان به سيم ها در هنگام آرپژ ، بايد با وسط انگشتان نواخته شود . ضربه زدن با كناره ها و يا به صورت كج به سيم ها ، از سرعت و كيفيت كار مي كاهد

 

                یامادا آخر ( زاویه روبرو )  »» دانلود                         یامادا آخر ( زاویه مخالف ) »» دانلود


                                        قطعه کامل سولئارس ، همراه با کمپاس »» دانلود

 

 

گفتاری از امین روحانی ( ساختار هارمونیک سولئارس )

مُد اصلي سولئا ، مد فريژيَن(Phrygian) است كه در تتناليته مي(مي فريژين) و گاهي لا (لا فريژين) ، بسته به محل كاپو(Capo) ، استفاده مي شود . گيتاريستي كه يك خواننده را همراهي مي كند ، براي اينكه بتواند در كليه تناليته هاي مورد استفاده خواننده بنوازد ، از وسيله اي به نام كاپو يا سِخيّا (Cejilla) استفاده مي كند.

توالي آكورد سنتي فلامنكو در سولئارس ( و بسياري ديگر از پالوها ) « كادِنس اَنْدَلُسي » نام داشته ، به صورت زير است :

 


                                                                                         
  ««««        «««««            «««««
                می ماژور ، مینور                فا ماژور                      سل ماژور           لا

 

اين توالي آكورد ، بارها و بارها در اجراي يك آواز سولئارس شنيده مي شود . البته امروزه نوازندگان مدرن پوزيشن هاي جديدي را براي آكوردها و توالي آنها ابداع مي كنند كه حس و حالي دور از فضاي سنتي دارد ، ولي ساختار بنيادينش همان كادنس اندلسي ست .

 

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم شهریور 1386ساعت 2:47  توسط ابراهیم   | 

آموزش مقدماتی نوازندگی گیتار ( سبک فلامنکو)

آموزش مقدماتی نوازندگی گیتار ( سبک فلامنکو)

( قسمت اول )

 

با توجه به درخواست پرشمار بازدید کنندگان سایت مبنی بر آموزش مقدماتی گیتار فلامنکو ، از این هفته در بخش آموزش ،  آموزش مقدماتی گیتار فلامنکو شروع خواهد شد

 

نکات قابل توجه :

1- درس های در نظر گرفته شده برای آموزش :

شیوه نواختن صحیح دستگاه های فلامنکو بر پایه کمپاس و اصول نوازندگی گیتار فلامنکو در دستگاه های سولئا ( solea) ، تانگو ( Tango) ، رومبا ( Rumba ) ، سگریاس ( segerias) ، آلگریاس ( Alegrias ) ، گوآخیراس ( guajiras ) و بولریاس ( Bulerias ) می باشد که در حدود 20 جلسه ادامه خواهد داشت

 

2- کتاب های مورد نظر :

این دروس از روی کتاب های آموزش گیتار خوان مارتین و کتاب  42 قطعه خوان مارتین تهیه و تنظیم شده است که به علاقه مندان به یادگیری گیتار فلامنکو توصیه می کنیم این کتاب ها را تهیه کنند

این کتب در اکثر کتاب فروشی معتبر در ایران موجود می باشد  ( آموزش گیتار خوان مارتین ) و ( 42 قطعه از خوان مارتین ) ، هر دو کتاب ترجمه و تالیف فرزاد امیرانی

علاقه مندان به یادگیری نوازندگی در سبک فلامنکو با پیگیری  ، تمرین و  دقت در این مطالب  می توانند به سطح مطلوبی از نوازندگی برسند

 

آموزش مقدماتی نوازندگی گیتار در سبک فلامنکو
( قسمت اول . سولئارس )
آموزش گیتار خوان مارتین درس اول

 

نکات قسمت اول :

1 – کمپاس سولئا : ( مدرن و سنتی )

2 – سولئا 1 ( خوان مارتین ) بدون کمپاس

3 – فالستا اول ( سولئا 1 ) ( خوان مارتین ) ( همراه با کمپاس )

4- یامادا و کمپاس اول ( سولئا 1 ) ( خوان مارتین ) ( همراه با کمپاس )

 

کمپاس در  سولئا :   »» دانلود :  کمپاس سولئارس ( صوتی )
 

به طور كلي كمپاس ها در غالب دو فرم اجرا مي شود

1 – سنتي : فرم اصلي كمپاس مي باشد ، كه ضرب هاي قوي در آن روي ضرب هاي 3 ، 6 ، 8 ، 10 و 12 مي باشد

               ›            ›         ›          ›            ›
1 . 2 . 3 . 4 . 5 .6 . 7 . 8 . 9 . 10 . 11 . 12

 

2 – مدرن : تفاوت كمپاس مدرن با سنتي در ضرب 6 مي باشد . به اينگونه كه ضرب ششم قوي زده نشده و به جاي آن ضرب هفتم را قوي مي زنيم . پس ضرب هاي قوي در كمپاس مدرن در ضرب 3 ، 7 ، 8 ، 10 و 12 شنيده خواهد شد

 

               ›                  ›   ›          ›            ›
1 . 2 . 3 . 4 . 5 .6 . 7 . 8 . 9 . 10 . 11 . 12

 

شمارش كمپاس در تئوري و نوشتار ، از ضرب يك شروع مي شود ، در صورتي كه هنگام همراهي ضرب 12 ضرب مبدا قرار مي گيرد

 

      ›        ›                 ›    ›        ›
12 .1 . 2 . 3 . 4 . 5 .6 . 7 . 8 . 9 . 10 . 11

 

 

علامت آكسان ( نشان دهنده تاكيد ) ( منظور از تاكيد ضرب قوي مي باشد )   

 

»» دانلود : سولئا 1 ( خوان مارتین ، بدون کمپاس )
 

يا مادا و كمپاس اول : ( همراه با کمپاس )          »» دانلود ( تصویری )
 

 

تكنيك هاي لازم براي اجرا :

1- ضربه زدن با انگشت ( i) يا ( a و m ) :

نكته مهم درضربه زدن ( I ) يا ( a و m )  ، نواختن نه محكم ضربه زدن مهمترين نكته در ضربه شلاقي ( i  ) مي باشد

در اين حركت انگشت ( i ) به صورت شلاقي به سمت سيم ها پرتاب مي شود . بايد دقت كنيد در اين حركت ، براي قدرت بيشتر در ضربه زدن از گير دادن انگشت به كف دست استفاده نكنيد .

سعي كنيد به طور كلي از مفصل انگشت براي قدرت ضربه استفاده كنيد . اينگونه تمرين كردن باعث ورزيده شدن انگشتان براي اجراي تكنيك هاي آينده مي گردد .

به طور مثال براي اجراي تكنيك راسگوادو پيوسته احتياج به قدرت مناسب در مفاصل انگشتان خواهيد داشت و با گير دادن انگشت به كف دست قادر به انجام صحيح آن نخواهيد بود ( اين تكنيك در زمان مورد نظر توضيح داده خواهد شد )

 

2 – راسگوادو ( تكنيكي حياتي در نواختن قطعات و انتقال درست حس موسيقي فلامنكو به شنونده )
 

حركت متوالي انگشتان ( e ، a ، m ، i )  راسگوادو نام دارد . دقت كنيد كه اين حركات بر پايه توضيحاتي كه در بالا ذكر شد بايد انجام شود . به خصوص نكته مهم گير ندادن به كف دست

توجه داشته باشيد در اجراي اين تكنيك تمامي انگشتان همزمان نبايد به سيم ضربه بزند و تفكيك بودن ضربات حائز اهميت است
 

چگونه تفكيك شده ضربه بزنيم ؟
 

مترونم ، ضرب پا و شمارش با ثانيه هاي ساعت . به اينگونه كه با هر ضرب يكي از انگشتان را بدون حركت مچ دست به سمت سيم پرتاب مي كنيم

در انتهاي يامادا با حركت انگشت p بر روي سيم ها دو آكورد به صورت متناوب صدا در مي آيد . نكته مهم در اجرا اين آكورد ها بايد دقت شود كه فقط نت هاي خواسته شده به صدا درآيد

مثلا در آكورد مي ماژور چهار سيم زير گيتار را به صدا در مي آوريم  و دو سيم بالا به صدا در نمي آيد

 

فالستا اول :    »» دانلود  ( همراه با کمپاس )

نكات مهم در نواختن فالستا اول :

1 -  رعايت دقيق تكنيك p  :

در اين تكنيك كه با انگشت شصت نواخته مي شود ، مچ دست راست  كمي به سمت بيرون متمايل مي شود و شصت به سمت داخل متمايل مي گردد

نكته :

ضربه اي كه با انگشت شصت به سيم وارد مي شود با يد به شكلي نواخته  شود كه صداي ايجاد شده را گوشت دست به  پشتوانه ناخن دست ايجاد كند

ضربه p  تركيبي از فشار وارد شده با گوشت شصت و در نهايت اصابت ناخن به سيم مي باشد
 

تفاوت ضربه p در كلاسيك و فلامنكو :
 

در فلامنكو صدايي كه توليد مي شود توسط گوشت انگشت شصت است نه ناخن آن اما در گيتار كلاسيك صداي ايجاد شده توسط شصت ، با ناخن مي باشد
 

2 – آرپژ ( p . i)

دراين نوع آرپژ انگشت شصت همانند تكنيك p عمل ميكند و انگشت I به طرف داخل مايل مي شود و با قسمت كناري انگشت ضربه زده مي شود

 

ادامه دارد .....

 

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم شهریور 1386ساعت 2:42  توسط ابراهیم   | 

چگونه قطعاتمان را از یاد نبریم؟ (بخش دوم)

قسمت اول این مقاله که را خواندیم و عوامل اصلی عدم اجرای صحیح و همچنین نکات مهم در حفظ کردن قطعه را نیز مرور کردیم حال بیان تمرینات و راه حل هایی برای پیشرفت در حفظ قطعات.
برای جلوگیری چه باید کرد ؟ راه حل چیست؟


مدرس مشهور پیانو Theodor Leschetizky
به شاگرانش این نکته را میگوید که :


یک نوازنده باید بتواند از هر نقطه ای که بخواهد قطعه را شروع کند و درک بالایی از تمامی جزئیات قطعه داشته باشد و شیوه اتصال این جزئیات را بهم بداند-.


قطعه را در ذهن خود متصور شود و تمامی آنرا در ذهن بنوازد تا ببیند و درک کند که ذهن او چه چیزی از قطعه بر حافظه او ثبت نموده است بدون هیچ صفحه نوشته از نت و یا سازی بسیاری از مردم در خانه بدون توجه به صحت و درستی کار قطعه را مینوازند با استفاده از حافظه ناخودآگاهشان که این همان حافظه غیر قابل اعتماد و متزلزل میباشد.
گاهنا در خانه و به هنگام اجرا نوازنده در خود فرو میرود ( حس خلسه وار )و بصورت ناخود آگاه قطعه را اجرا میکند انشگتان او بدون هیچ تاملی تنها به مسیرشان ادامه میدهند تا قطعه به پایان برسد
بله مطمئنا محیط خانه برای شما راحت تر است ! اما هنگامی که حافظه خود آگاهتان فعال میشود آن موقع تازه باید بفهمید که انگشتان شما چه کاری را باید انجام دهند اما شاید در آن لحظه دیگر دیر باشد!
یک قطعه همانند تکه ای پارچه است که از تاروپودهای ظریف و متصل بهم بوجود آمده قطعه موسیقی نیز چنین است شما باید سعی کنید تا با ظرافت تمامی این تارهای ظریف را حس کنید تا در نهایت به کل اثر پی ببرید


شیوه تمرین و تقوبت حافظه:


یک تمرین بسیار عالی برای شروع کار
یک تمرین ساده گام دو ماژور را ( از سری گامهای سگوویا برای نوازندگان گیتار ) با سرعت پایین و با تمرکز بنوازید
سپس چشمانتان را ببنید
و بدون حرکت انگشتان فرض کنید انگشت دوم دست چپ شما فرت سوم سیم 5 را که نت دو میباشد میگیرد و انگشت i دست راست ضربه ای بر سیم 5 میزند حال صدای تولید شده را نیز تصور کنید و به همین منوال نت بعدی تا انتها در ذهن و با توجه به حرکت انگشتان وسیمها بنوازید.


مرحله پیشرفته:


اما در ادامه قطعه ای که تابحال عالی مینواختید را به همین طریق بنوازید ابتدا آکورد اول یا نت اول را نواخته سپس چشمانتان را ببندید و قطعه را در ذهن بنوازید با تجسم دسته گیتار و حرکات انگشتان دست چپ و راست و اینکه چه نتی میتوانیداگر در جایی دید نمیتوانید به کار ادامه دهید و از یادتان رفته به نت نگاه کنید اگر بازهم نتوانستید ساز را در دست بگیرید و آن قسمت را بنوازید سپس کار را دوباره ادامه دهید.
البته کاملا مشخص است برای بار اول شما باید بسیار آرام و با تامل انجام دهید اما بعد از مدتی میتوانید در سرعت اصلی قطعه این تمرین را انجام دهید.
شاید بایدبه جرات به این نکته شاره کرد که یک ساعت تمرین ذهنی برابر است با بیش از 2 ساعت تمرین فیزیکی و این تمرین در هرجای میتوان انجام داد زیرا نه یه موسیقی احتیاج است نه به هیچ سازی و بخاطر بسپارید تمرین ذهنی عملی است ابتدا دشوار پس با قطعات آسان تمرینات را انجام دهید.
در نهایت باید گفت شروع به هر کاری سخت است اما اگر به این فکر کنید که روزی خواهد رسید که دیگر انگشتان شما ذهنتان را کنترل نمیکند و نه هیچ عامل دیگر بلکه موسیقی از روح شما نشات میگیرد و این ذهن شماست که همه چیز را در کنترل دارد.
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم شهریور 1386ساعت 2:23  توسط ابراهیم   | 

چگونه قطعاتمان را از یاد نبریم؟ (بخش اول)

بارها این نکته را از سوی بزرگان موسیقی شنیده ایم که تنها تمرین فیزیکی موجبات خستگی شما را فراهم میسازد. در آموزش نوین در زمین موسیقی به تمرینات ذهنی توجه بیشتری میشود و شاید 1 ساعت تمرین ذهنی برابر با ساعتها تمرین فیزیکی باشد و نکته ای که در متد و شیوه آموزش ساز در ایران از آن غافل میشویم و یا حتی بدان آگاهی نداریم.
این مقاله ترجمه ای است از یک مدرس گیتار در آمریکا که اینجانب نیز با توجه به تجربیات خود در کلاسهای پیشرفته نوازندگی گه شرکت داشتم و همچنین صحبت اساتید مختلف در این زمینه نیز مطالبی را در ضمن مطلب اصلی بیان نمودم .

قابل ذکر است این مطلب در شماره بهمن ماه ماهنامه هنرموسیقی 1385 بچاپ رسید.


چگونه قطعاتمان را از یاد نبریم؟

شاید یکی از مهترین مراحل زندگی هر نوازنده ای اجرا بر روی صحنه و یا برای جمع باشد که همواره برای برخی موجب دلهره و ترس میشود . ترس از اتفاقات غیر منتظره در حین نوازندگی…
مقاله را با داستانی شروع میکنیم .

Leopold Godowsky پیا نیست مشهور قرن 19 در برنامه ای از پیش تعیین شده باید کنسرتو پیانو شماره 1 بتهوون را با ارکستر فیلادلفیا اجرا میکرد.هنگامی که او با قطار مشغول مسافرت به شهر نیویورک بود شخصی با یک نامه به سراغ او آمد حاوی این مضمون که برنامه قبلی لغو شده است و از او خواسته شده بود تا بجای قطعه ذکر شده کنسرتویی از یک آهنگساز محلی را اجرا کند که بهمراه نامه نت های آن نیز ضمیمه شده بود.
Leopold Godowsky تا بجال نه این قطعه را نواخته و نه حتی شنیده بود.

بعد از تفکر بسیار در اینباره که چه باید کرد او به کوپه ای خصوصی رفت و شروع به خواندن نت نمود و تصور نمود که مشغول نوازندگی است و همه نتهایی را که مینوازد میشنود و کارهای تمرین شده را حفظ نمود بعد از چند ساعت قطار به مقصد رسید و Godowsky مستقیما به سالن اجرا رفت و اجرای بی نقص را از این اثر اجرا در آورد شاید این داستان بسیار جالب که شاید بیشتر غلو آمیز باشد اما از این قبیل داستان ها در مورد موزیسین ها و نوازندگان با اندکی تفاوت در جزئیات به وقع پیوسته است.
مهمترین نکته این داستان اجرای تمرینات ذهنی برای یک نوازنده است.
مهم این است تا قطعه را بدون نواختن بشنویم و بدون لمس سیمها احساسش کنیم
اگر چند دقیقه مانده به اجرا بر روی صحنه و یا حتی در جلوی دوستان ترس از یاد رفتن قطعه به ذهن شما خطور میکند …
اگر در هنگام اجرای برای جمع و در هنگام نواختن این فگر به سراغ شما آمد که کدامیک از انگستان باید جمله بعدی را بنوازد و یا قسمت دوم چکونه شروع میشود…
اگر حافطه شما در هنگام اجرا نامطئن هست این راه حل شماست:

تمرینات ذهنی
در هنگام تدریس با بعد از اجرای هنرجویانم بیش از 95 درصد از اشتباهاتشان مربوط به فراموشی میباشد نه ضعف تکنیک
آنها بارها به من میگویند که ما در خانه بسیار عالی مینوازیم اما در جلوی دیگران اشتباه میکنیم.


این کاملا صحیح است اما مشکل کار این است که چگونه میشود به این حافظه سطحی و کم عمق اعتماد کرد؟

آنها قطعه را با عکس العمل غیر عادی از حافطه اجرا میکنند به این صورت که اگر A آمد سپس B می آید اگرB بیاید سپس C می آید اما اگر اشتباهی برای B اتفاق بیفتد چه میشود؟
آنها مضطرب میشوند و سراسیمه سعی در پیدا کردن جمله هستند که در همینجا اشتباهات تکنیکی را هم انجام داده و در نهایت این کار جوب فراموش کردن کل قطعهمیشود که برای نوازنده فاجعه ایست!!!


اما بگزارید بدانیم که چه اتفاقی برای نوازنده و در ذهنش اتفاق می افتد؟

هنگام اجرا برروی صحنه آنها خود را در موقعیتی دیگر می بینند چشمهایی که به او خیره شده است پس حافطه خود آگاه نوازنده فعال میشود او کاملا مواظب اطراف خود است که چه اتفاقی میافتد در هنگام نواختن چیزهایی را میبیند که تابحال در خانه آنها را نمیدیده حرکات انگشتان و توجه به نحوه نواختن ضربات چیزهایی را میشنود که قبلا نمیشنیده و همه اینها را ناگهان حس میکند آین آگاهی او را مضطرب میکند و ذهن درگیر این آشفتگی کنترل خود را از دست میدهد و نتیجه مشخص است!


ذهن به او میگوید:

آیا جای انگشتان من اینجاست؟
آیا این آکورد را باید از اینجا بنوازم؟
این آگاهی شدید موجبات این میشود که سرعت عکس العمل شما پایین امده و بصورت فیزیکی در انگشتان شما نمود پیدا کند و در نتیجه باعث میشود تا ذهن و حافظه کنترل خود را از دست بدهد.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم شهریور 1386ساعت 2:22  توسط ابراهیم   | 

آموزش بستن سیم های گیتار

آموزش بستن سیم های گیتار 
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم شهریور 1386ساعت 2:17  توسط ابراهیم   | 

آموزش كوك گيتار

نکات عمومی در مورد گیتار


نکات عمومی در مورد گيتارآشنايی با گيتار و اجزای آن

با اسامی انشتان دست چپ و راست

اسامی سيمها

کوک گيتارPrincipal parts of the guitar

In Words:

Strings, numbers and letters


سه سيم اول گيتار سيمهای تريبل ناميده ميشوند که در گيتار کلاسيک نايلونی هستند و سه سيم فلزی بالا سيم های باس نام دارد.

Ip - pulgar.
i - indice.
m - medio.
a - anular
.


نحوه کوک گيتار


سيمهای باس The Bass strings:


میString No. = E


لاString No. = A


ر String No. = D

همه سيمهای باس:
سيمهای تريبل The Treble strings:سلString No. = G


سیString No. = B


میString No. = E

همه سيمهای تريبل
 
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم شهریور 1386ساعت 2:16  توسط ابراهیم   | 

محبوبترين قطعات گيتار کلاسيک

محبوبترين قطعات گيتار کلاسيک چه قطعه هايی هستند؟ شايد اين سوال خيلی شخصی بنظر بيايد و هر کسی سليقه خود را داشته باشد اما بنده در طی چندين سالی که در وب در اين زمينه جستجو کردم به نتيجه هايی جالبی در اين زمينه رسيدآماری که تهيه شده است از ميان نظر نوزاندگان عادی و حرفه ای بوده که قطعاتی را که دوست دارند اجرا کنند ( بر اساس نظر سنجی وب سايتهای مختلف گيتار کلاسيک )و همچنين بر اساس بيشترين اجراهايی که از اين قطعات در کنسرتهای مختلف شده است دسته بندی شده است .

۱=Tarrega; Recuerdos de la Alhambra
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۲=Rodrigo; Concierto de Aranjuez
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۳=Bach; Chaconne
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۴=Albeniz; Leyenda (Austurias)
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۵=Tarrega; Capricho Arabe
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۶=Sor; Variations on a Theme by Mozart
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
7= Barrios; La Catedral
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۸=Bach; Prelude, Fugue, Allegro
(BWV 998 in Eb minor)
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۹=Albeniz; Sevilla
Brouwer; El Decameron Negro
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۰=Villa-Lobos; Prelude No 1
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۱=Bach; Lute Suite No 4 (BWV 1006a)
Lauro; Valse Criollo (Valse No3
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۲=Bach; Jesu, Joy of Man’s Desiring
Myers; Cavatina
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۳= Granados; Spanish Dance No 5
Bach Lute Suite No 1
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۴=Brouwer; Sonata
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۵= Paganini; Caprice No. 24
Britten; Nocturnal
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۶= Vivaldi; Concert in D
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۷= Torroba; Sonatina in A
Albeniz; Suite Esponola (Op 47)
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۸=Torroba; Piezas Caracteristicas
Villa-Lobos; Etudes
Villa-Lobos; Choros No. 1
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۱۹= Bach;Prelude No 1 Well Tempered Clavier
Albeniz; Granada
Guiliani; Concerto in A (Op 30
Villa-Lobos; Preludes
Barrios; Sueno en la Floresta
Andrew York; Sunburst
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۲۰= Albeniz; Cordoba 1
Bach; Lute Suites
Barrios; Julia Florida
Brouwer; Danza Characteristica
Granados; La Maja de Goya (Tondilla)
Koshkin; Usher Waltz
Ponce; Sonata III
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۲۱=Bach; Lute Suite No 3
(BWV 997)
Rodrigo; Fantasia para un Gentilhombre
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۲۲=Bach; Prelude in D minor (BWV 999)
Barrios; Una Limosna por el Amor de Dios
Handel; The Harmonius Blacksmith
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۲۳= Bach; Fugue from Violin Sonata No 1
(BWV 1001)
Castelnuovo-Tedesco; Capricio Diabolico
Duarte; English Suite
Llobet; El Testament d’Amelia
Ponce; Concerto del Sur
Rodrigo; Invocation and Dance
Sanz; Canarios
Tarrega; Adelita
Villa-Lobos; Etude No 1
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۲۴=Albeniz; Rumores de la Caleta
Bach; Lute Suite No.2 in E Minor (BWV 996)
Bach; Prelude from Cello Suite No 1
Bach; Prelude from Lute Suite No. 4 (BWV 1006) in E major
Bocherini; Intro and Fandango
Brouwer; Elogio de la danza
Carl Maria von Weber; March
Castelnuovo-Tedesco; Tarentella
De Falla; Homage pour le tombeau de Debussy
Domeniconi; Koyunbaba
Duarte; Varitions on a Catalan Folk Song
Greensleeves
Mertz; Fantasie Hongroise (Hungarian Fantasy)
Ponce; Prelude
Renolds; Yawp
Rodrigo; Concierto Andaluz
Rodrigo; Passacaglia (from “3 Spanish Pieces”)
Sanz; Canarios
Satie; All 3 Gymnopedies
Torroba; Suite Castellana
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۲۵=Albeniz; Malorca
Albeniz; Tango
Angulo; Sonata II
Bach; Cello Suite No. 1
Bach; Cello Suite No. 3
Bach; Cello Suites
Bach; Fugue from Violin Sonata No 1
Bach; Gavotte en Rondeau (4th Lute Suite)
Bach; Prelude #12 Well Tempered Cavalier
Bellinati; Jongo
Biberian; King of Hearts (Prelude 24)
Brouwer; La Espiral Eterna
Castelnuovo-Tedesco; Concerto in D maj
Dowland; Fantasia
Faure; Pavane
Foss; American Landscapes
Guiliani;Grand Overture
Harvey; Concert Antico
Lauro; Suite Venezeelo
Machado; Marchina
Malats; Serenata
Paganinni; The Grand Sonata #1 (in A)
Piazzola; Tango Suite
Ponce; Sonata Romantica
Siarra, Roberto; Toccata y Lamento
Tansman; Suite in Modo Polonico
Tarrega; Lagrima
Three Piece Canadian Suite
Vilvaldi; Concerto in A
Walton, W; Five Baetells

امید وارم استفاده کنید

+ نوشته شده در  شنبه دهم شهریور 1386ساعت 2:10  توسط ابراهیم   | 

آموزش اصولی ریتم در گیتار (از پایه تا پیشرفته)

ابتدا با یک سری توضیحات و اصطلاحات شروع میکنم که لازمه کاره و سپس به ترتیب آموزش ریتم ها رو از ریتمهای ساده مثل 4/3 والتس و 8/6 Slow rock سپس انوای ریتم 4/4 از قبیل : رومبا . باسوناوا و . . . انواع ریتم 4/2 و ریتم های شاد 8/6 رنگی و 8/3 و در آخر انواع ریتم 8/8 براتون میذارم.سعی میکنم با توضیحات جامع و کامل براتون شرح بدم تا همه اونایی که علاقه مند به فراگیری ریتم ها هستند به طور اصولی یاد بگیرند.

نکات ضروری

قبل از هر چیز باید یه سری نکات برای راحتی کار در زمینه فراگیری نواختن ریتم بهتون بگم:

طریقه ضربه زدن به سیمها :

یکی از مهمترین عوامل در زمینه نواختن هر چه بهتر ریتم استیل دست راست (طریقه ضربه زدن به سیمها).در موقع نواختن ریتم انگشتان ما باید به صورت یک ضربه شوک دار ولی کنترل شده عمل کند (دقیقا مانند این است که میخواهیم از انگشتان خیس خود آب به اطراف بپاشیم) .حالا این حرکت کنترل شده باید در محل مناسب انجام بگیرد.بهترین محل در موقع نواختن ریتم کمی جلوتر از دهانه گیتار است یعنی قسمتی که سیمها کمی نرم تر هستند و انعطاف پذیری دست ما بر روی سیمها بیشتر است. (برعکس نواختن ملودی که بهترین جا در دهانه گیتار است برای تولید صدای بیشتر).

ناخن ها :

اندازه ناخن هم یکی از عوامل موثر در ریتم به خصوص کیفیت صداست.چون جنس و نوع ناخن ها انواع مختلفی دارد (ناخن هایی که به گوشت دست چسبیده اند و ناخن هایی که از پوست دست فاصله دارن . که در این بین دسته اول یعنی ناخنهایی که به گوشت دست چسبیده اند صدای قوی تری میتوانند تولید کنند) نمیتوان اندازه معینی برای همه ناخن ها تعیین کرد ولی تجربه خودم اینه که اندازه ناخن دست باید به اندازه ای باشه که وقتی به سر انگشتان از سمت کف دست نگاه بکنیم باید هاله باریکی از ناخن معلوم باشد (دربعضی کتابها هم اندازه هایی برای ناخن های دست ذکر شده است که من در پایین این پست براتون قرار میدم) در کل و با توجه به موارد گفته شده ناخن های دست راست باید به اندازه ای بلند باشد که هم برای صداهای قوی و هم ضعیف موثر باشد.دقت داشته باشید که ناخن های دست راست همیشه باید تمیز باشد و باید هر چند روز آنها را بوسیله ناخن گیر یا سوهان مخصوص ناخن به یک اندازه نگاه داشت.برای مقاوم کردن ناخن ها میتوان از لاک های بیرنگ و براق مخصوص ناخن نیز استفاده کرد ولی تنها اشکال این کار کم شدن کیفیت و شفافیت صداست(اگه باور نمیکنید امتحان کنید)
 
اصطلاحات مورد استفاده
اصطلاحات مورد استفاده :

اسامی انگشتان دست راست : در گیتار اسامی انگشتان دست راست به ترتیب از انگشت شصت دست راست p سبابه i انگشت وسطی a و دو انگشت آخر m و i میباشد که برای راحتی در حفظ کردن از اصطلاح pimax (پیمکس) استفاده می کنند.(انگشت آخر در بعضی از کتابها e معرفی شده است)


راسگوادو : راسگوادوها ضربات پشت سر هم انگشتان دست راست است که به ترتیب از انگشت آخر یعنی x بعد a سپس m و i برای به صدا درآورن آکوردها مورد استفاده قرار میگیرند.معروفترین راسگوادوها همین راسکوادو 4 ضربی است که برای تزئین و زیباتر کردن ریتم تاثیر بسزائی دارد.(یکی دیگر از راسگوادوها نوع 5 ضربی آن است که تفاوت آن با نوع 4 ضربی اضافه شدن انگشت p در آخر ضربات است)


آپوگادو : آپوگادو تکنیک خفه کردن صدای یک آکورد است بعد از به صدا در آمدن آن که هم با دست راست و هم با دست چپ امکانپذیر است.وقتی این تکنیک با دست راست آنجام میشود دست راست پایین اومده و در عرض سیم ها قرار میگیرد بطوریکه کف دست یا کناره دست صدای سیمها را قطع میکند.وقتی بخواهیم از دست چپ برای این کار استفاده کنیم انگشت کوچک دست چپ بدون فشار بیش از حد در عرض سیمها قرار گرفته و صدای سیم ها را خفه میکند.

گلپ: ضربه ای است که با انگشت انگشتری دست راست (a) به بدنه گیتار زده میشود.این تکنیک مختص سبک فلامنکو است که در زیبایی بعضی از ریتم ها موثر است.گلپ را به شکل یک مربع در زمانی که باید نواخته شود نشان می دهند.

حالا با توجه به مطالب بالا و فراگیری آنها دفعه بعد آموزش اولین و ساده ترین ریتم(4/3 والتس) را قرار میدهم .
 
 
(انجمن پرشین فروم)
+ نوشته شده در  شنبه سوم شهریور 1386ساعت 1:52  توسط ابراهیم   | 

آكورد وترانه

سلام  امروز یه ترانه قشنگ واستون گذاشتم امیدوارم خشتون بییاد

نظر یادتون نره ها دوستتون دارم


(کورش يغمايی)
گل يخ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~‌ ۴/۴ (کورش يغمايی)

Intro: Am Em Dm Am Em

Am .... F ............ G ................. Am
غم ميون دو تا چشمون قشنگت لونه کرده
....................... Am .... F .. G
شب تو موهای سياهت خونه کرده
E .......... Dm .. F ................... E
دو تا چشمون سياهت ٬ مثل شبهای منه
......................... E ......... Dm .. F
سياهی های دو چشمت ٬ مثل غمهای منه
Am ........ Bb ...... Em ................. Am
وقتی باز از مژه هام پايين مياد ٬ بارون ميشه
...... E ........ F .............. G
سيل غمها آباديمو ٬ ويرونه کرده
Am ..... Bb ........ Em .................. Am
وقتی با من ميمونی تنهايی مو ٬ باد می بره
...... E ........ F ............... G
دو تا چشمهام بارون شبونه کرده
....................... F
بهار از دستهای من پر زد و رفت
E ........ F .... G
گل يخ توی دلم جوونه کرده
................. F
تو اتاقم دارم از تنهايی آتيش می گيرم
E ....... F .......... G
ای شکوفه توی اين زمونه کرده
E ............. Dm .... F ....... Am
چی بخونم جوونيم رفت که صدام رفته ديگه
E ........ F .... G
گل يخ توی دلم جوونه کرده
(۲)

(تکرار)
+ نوشته شده در  شنبه سوم شهریور 1386ساعت 1:47  توسط ابراهیم   | 

معرفی چهره برتر

جان   ويليامز


جان ويليامز يكي از نوازندگان حرفه‌اي و مشهور گيتار در سرتاسر جهان است. وي نوازندگي گيتار را تا حد زيادي متحول كرد. فعاليت حرفه‌اي وي از لحاظ كيفيت و نيز ازلحاظ كميت در سطح بالايي قراردارد و آثار ضبط‌شدة او بسيار پر فروش هستند. وي در اولين كنسرت‌هاي خود در ايالات متحده در حدود 40 سال پيش به طور انحصاري با شبكه CBS (كه نام فعلي آن Sony Classical) است قرارداد همكاري نوشت. از آثار مهم و برجسته وي مي‌توان به اجراي آثار ويوالدي و كنسرت سويل اشاره كرد. آخرين آلبوم وي Magic Box نام دارد كه تركيبي از موسيقي فرهنگ‌هاي مختلف آفريقايي ست. حال در مي و ژوئن امسال تور موسيقي در شهرهاي مختلف آمريكا برگزار مي‌كند. اجراي موسيقي در اين تورها قطعاتي از آلبوم Magic Box خواهد بود.
در بين آثار جديد جان ويليامز، Romance of Guitar اثر بسيار قابل توجهي اين اثر شامل بهترين قطعات و اجراهاي وي است. اين قطعات داراي سبك فوامك و موسيقي سنتي براي گيتار و اركستر است. يكي ديگر از آثار جديد منتشر شده وي اجراي كنسرت گيتار قديمي اثر هائورو جولياني است. اثر ديگر اجراي يك سونات از شوبرت است. در اثر جديد ديگري به‌نام گيتاريست وي هم نقش آهنگساز و هم نقش سوليست را دارد. برخي ديگر از آثار وي شامل Black Decameron ساخته لئوبرور، The Mantis and The Moon يك دْوِت به‌همراه تيموتي كاين، جان ويليامز اثري را برگرفته از موسيقي متن فيلم‌هاي فهرست‌ شيندلر مأموريت و شكارچي گوزن براي اركستر و گيتار تنظيم و اجرا كرده است.
جان ويليامز با آهنگسازهاي برتر جهان همكاري طولاني مدت داشته است. جوليان بريم، ايزاك پرلمن، آندره روين، كلئولاين و جان دانك ورت از اين دسته هستند. وي گروه‌هاي موسيقي زيادي نيز فعاليت كرده است كه مي‌توان به SKY ، جان ويليامز و دوستان و آتاكا اشاره كرد. علاوه بر اين‌ها وي توسط تكنيك و مهارت‌ برتر خود بسياري از آهنگسازان ديگر را واداشته است تا برايش آهنگ بنويسند مانند استفان دوجسان، استيوگري، ريچارد هادوي، پل هارت و ... وي اصولاً هنرمند بسيار فعالي است. در سال 2000 وي در هنك‌كنگ ،پكن و استراليا، انگليس و سرتاسر اروپا و كشورهاي آمريكاي جنوبي موسيقي اجرا كرده است. در سال 2002 گروه جان ويليامز و دوستان در آلمان و انگليس موسيقي Impressions of Africa را اجرا خواهند كرد كه شبكه BBC هم اين اجرا را پوشش رسانه‌اي خواهد داد.
جان ويليامز در ملبورن استراليا متولد شد و گيتار را از پدرش آموخت بعدها به كلاس درس آندره سگويا در ايتاليا رفت و سپس موسيقي را به طور علمي در رويال كالج موسيقي در لندن تحصيل كرد. وي از سال 1952 در لندن زندگي كرده است. او به‌ ورزش علاقة خاصي دارد و گپ‌زدن كار هميشگي اوست.
 
منبع :هنر و موسیقی
+ نوشته شده در  شنبه سوم شهریور 1386ساعت 1:38  توسط ابراهیم   | 

با اجراي اركستر كامه‌ راتا صداي گيتار آرانخوئز در تهران مي‌پيچد

كنسرت اركستر "كامه راتا" با اجراي كنسرتو ويولن "فيليپ گلس" و كنسرتو گيتار "آرانخوئز" به‌رهبري كيوان ميرهادي به روي صحنه مي‌رود.


 اين كنسرت در روزهاي 11 تا 13 شهريورماه جاري در تالار حوزه‌ي هنري برگزار مي‌شود و بهرام آقاخان، نوازنده‌ي گيتار فلامنكو، قرار است كنسرتو گيتار آرانخوئز را اجرا كند.


اين كنسرتو پيش از اين دوبار در ايران اجرا شده است. نخستين‌بار در نيمه‌ي اول دهه‌ي 50 توسط نوازنده‌ي گيتار كلاسيك، آليريودياز با رهبري فرهاد مشكات و اركستر سمفونيك تهران و دومين‌بار در نيمه‌ي اول دهه‌ي 70 توسط بهداد مقدسي با رهبري فريدون ناصري و اركستر سمفونيك تهران اجرا شده بود.


كنسرتو ويولون گلس، به‌خاطر داشتن سبكي منحصر به‌فرد، ‌نمايان‌گر مكتب آهنگ‌سازي ميني‌مال است، ولي برخي معتقدند از نظر تكنيك نوازندگي تا حدي به كنسرتوهاي باروك مي‌ماند، اما كنسرتو آرانخوئز،‌ از نظر تكنيك آهنگ‌سازي، كنسرتويي نئوكلاسيك محسوب مي‌شود.


ميرهادي اعلام كرد كه در اين برنامه قطعات ديگري، مانند موومان اول سمفوني شماره سه گورتسكي و والس از سوييت جاز شماره‌ي دو شوستاكويچ به اجرا درمي‌آيند.


لينك خبر:


http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-983834 


منبع : ايسنا
+ نوشته شده در  شنبه سوم شهریور 1386ساعت 1:33  توسط ابراهیم   |